Ne diétázzon! De miért is ne?

 Nyugodtan húzza ki listájáról a fogyókúra szót. Ha valóban szeretne lefogyni, akkor a fogyókúrákat messziről kerülnie kell.

Olyan alakra vágyik, amilyen 5, 10, talán 20 éve volt utoljára. A szűk farmer ott várakozik rád összehajtogatva a ruhásszekrény alján, és most már tényleg eltökélte, hogy bele fog férni. Ismerősen hangzik? A nők 90%-a átment már ezen legalább egyszer életében. Erre azonban nem a fogyókúra a megoldás. Igen, sok diéta működik, és ha elég akaraterővel rendelkezik, valóban leadhat jó néhány kilót, ám utána úgyis vissza fogja hízni – ahogy ezt már valószínűleg tapasztalta is. A fogyás a szervezet egy igen összetett folyamata, sok minden befolyásolja, hogy végül megtörténik-e vagy sem. Egy biztos: a diétázás az egyik legrosszabb és leghosszabb út a szűk farmer felé. Úgyhogy idén a változatosság kedvéért fogadjon meg valami mást: hogy nem fog fogyókúrázni. Erre most 7 jó okot is adunk, és segítünk, hogy mit tegyen a fogyókúra helyett.

1. Alultápláltság

A legtöbb diéta egyáltalán nem egészséges, és a mennyiségi vagy minőségi éhezés határát súrolja. Ráadásul az elhízott és kezdődő cukorbetegségben szenvedő emberek pontosan azokat a biológiai tüneteket produkálják, mint az alultápláltságban szenvedő emberek.
Ha valaki fogyókúrázni kezd, az agya azonnal pánik üzemmódra vált, hiszen tudja, hogy a test számára stresszes időszak következik. A legkevésbé sem szeretné majd elengedni a zsírpárnáit, ezért olyan nehéz például kalóriacsökkentett étrenddel fogyni.
Inkább fogadja meg, hogy minőségi táplálékokat fog fogyasztani. Hidegen sajtolt olajokat, rostos szénhidrátokat, sovány fehérjéket, sok nyers és természetes élelmiszert, és minél kevesebb csomagolt, feldolgozott ételt.

2. Nem fenntartható

Ha megfosztja testét a megfelelő mennyiségű tápanyagtól, az sokkolja annyira a szervezetet, hogy fogyni ugyan fog, ám amint túljut az első sokkon, alkalmazkodik. Hogyan? Hát lelassítja az anyagcserét, egészségtelen folyamatokat indít el, vagy egyszerűen megállítja a fogyást. Ugye ön sem akar egész életében fogyókúrázni? Még ha képes is lenne rá, a legtöbb embernek fizikailag nem tudna működni az állandó diéta.
Először is döntse el, hogy élvezni fogja az ételt és az evést. Ezután találja ki, mi lenne a legélvezetesebb egészséges életmód, és apránként, fokozatosan térjen át arra. A kilók maguktól fognak lemenni, egészséges módon és ütemben, és sosem jönnek többé vissza.

3. Az inga-faktor

Minél nagyobbat lendül valami, annál messzebb van egymástól a mozgás két vége, ugye? Logikusan, minél inkább megvon magától valamit, annál jobban fogja kívánni. Ha nagyon keményen diétázik, nagyon durván fog majd kirúgni a hámból, amikor elege lesz. Ha „kivételesen jó” kell, hogy legyen, akkor „kivételesen rossz” lesz, amikor nem tartja be épp a diétát. Ettől persze lelkileg is egyre nehezebb, és sokkal többet árt magának, mint azt hinné.
Legyen a jelszava: mindenből egy kicsit. Ha megengedi magának, talán végül nem is kívánja majd. A lényeg, hogy semmi nagyon végleteset ne tegyen, mert sokszor fordítva sül el a dolog – és nagyot szól…

4. Az élet közbeszól

A diétázás azért is nehéz, mert olyan módon kell megváltoztatni az étkezési szokásainkat, ami nehezen betartható a hétköznapokban. Egy gyors ebéd a kollégákkal a közeli étkezdében, a baráti összejövetelek vagy a különleges alkalmak mind problémát fognak majd jelenteni, pedig ezek az élet fontos és élvezetes velejárói! Ráadásul a legtöbben túl elfoglaltak vagyunk ahhoz, hogy speciális étrendeket állítsunk össze, naponta vásároljunk, több fajta ételt főzzünk, és számolgassunk. 
Inkább élvezze az életet – a megfelelő táplálkozási kereteken belül. Nyilván ésszerű kerülni a túlzott alkoholfogyasztást egy bulin, hiszen az sem az egészségének, sem semminek nem tesz jót. De ettől még ehet néha pizzát, ha egyszer úgy esik jól! Törekedjen az egészséges táplálkozásra, mozogjon sokkal többet, mint eddig, és ne görcsöljön. Az élet azért van, hogy élvezzük.

5. Energiacsökkenés és lassú metabolizmus

Ha nagyon lecsökkenti a bevitt kalória mennyiségét, azzal azt éri el, hogy kevesebb energiája lesz, és sokszor lesz fáradt, kimerült. Nem tud majd megfelelően koncentrálni, és a zsírok hiánya miatt a hormonháztartása sem működik rendesen: ez depresszióssá, idegessé teheti. Ráadásul lelassul az anyagcsere, ami egyre csökkenti a fogyást, míg végül egy normál adag kajától hízni fog, ami egyenes út a jojó-diétázáshoz.
Szokjon hozzá a gyakori, rendszeres étkezéshez. Ha ötször étkezik egy nap, az a szervezetének azt üzeni, hogy bőségesen van étel, így könnyen engedi el a zsírpárnákat, hiszen nincs miért raktároznia. Ráadásul sosem lesz éhes, és tele lesz energiával, amitől az egész élet sokkal szebb lesz. Így kevesebb lesz a stressz az életében, ami megint csak segít az ideális testsúly automatikus elérésében.

6. Minőség és mennyiség

A fogyókúrák nem tanítják meg, hogyan kell hosszú távon táplálkozni. Lehet, hogy a nagy kalóriaszámolgatás közben olyan ételeket eszik, amiktől még éhesebb lesz, mivel ezek növelik az étvágyat. Az egészséges táplálkozásban a mit, a mikor és a hogyan szerepel, és ha megérti az alapvető folyamatokat, egyszerű lesz eldönteni, mikor mit egyen. 

Tanulja meg, mik a legtáplálóbb és legfinomabb ételek. Minél gazdagabb tápanyagokban az étel, amit elfogyaszt, annál kevésbé lesz éhes. A cél az, hogy soha ne érezzen kínzó éhséget, hanem táplálja magát minőségi élelmiszerekkel.

7. Egyoldalú

Egy fogyókúra semmi másra nem összpontosít, csak hogy megvonja öntől a szükséges tápanyagokat. Ahhoz, hogy a szervezet elkezdjen az ideális súlya felé alakulni (merthogy azt nem ön csinálja vele, azt a test automatikusan megteszi, ha hagyja neki), jól kell táplálkozni, és emellett fizikailag is aktívnak kell lenni. Mindehhez pedig mentálisan is törekedni kell a kiegyensúlyozottságra, hiszen a boldogtalan ember nagyon rossz táplálkozási döntéseket hoz, és a stressz bizony kilókat pakol fel az arra hajlamos (tehát a legtöbb) emberre.Arra figyeljen, hogy elég aktív legyen! Nem kell mindjárt maratont futni, de legalább lépcsőzzön egyet a lift helyett minden nap, gyalogoljon egy nagyot ebédidőben, vagy járjon el teniszezni, táncolni, vagy ami jól esik.

Hagyja abba a diétázást! Törekedjen a harmóniára, szeresse magát, ne görcsöljön rá az étkezésre, fogyasszon minél természetesebb élelmiszereket, és meglátja: maguktól mennek majd le a szép lassan a kilók – és úgy is maradnak végre.

 

 

ITT és MOST VÁRJUK A HOZZÁSZÓLÁST!

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük


7 + 8 =

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>