aroma

Gyógyító illatok: az illóolajok varázslatos világa

Levendula, szantál, kamilla, pacsuli és teafa – olyan közkedvelt illatok, amelyekkel szívesen vesszük körbe magunkat, legyen szó párologtatásról vagy a fürdővízbe cseppentett terápiáról. Az illóolajokat már az ókorban is előszeretettel alkalmazták, különösen jótékony, gyógyító hatásuk miatt.

A különféle illatok és szagok hatással vannak ránk, sokszor ettől függ, hogyan érezzük magunkat, milyen a hangulatunk, mihez van kedvünk. Éppen ezért akár befolyással is lehetünk erre az érzékszervünkre, ha megváltoztatjuk egy helyiségben érezhető illatokat, megváltoztathatjuk a kedvünket is. Elég csak arra gondolni, amikor a sült hús, a friss kenyér vagy a mézeskalács utánozhatatlan illata kúszik szobáról szobára az otthonunkban. De akár illóolajokat is bevethetünk: ezek illata is módosíthat a hangulatunkon, és akár még gyógyító hatással is lehetnek ránk.

Mik azok az illóolajok?

Az illóolajok tömény, zsírban oldódó és általában vízzel nem keveredő folyadékok, amelyek illékony vegyületeket tartalmaznak. Növényekből vonják ki őket – olvasható a Wikipédián. Az illóolajok nevüktől eltérően nem olajok, mivel azok fő tulajdonsága, hogy fehér papírra cseppentve zsíros nyomot hagynak, és szobahőmérsékleten szinte nem is párolognak. Ezzel szemben az illóolajoknak éppen az a legjellemzőbb tulajdonságuk, hogy szobahőmérsékleten is jelentős gyorsasággal elpárolognak, illatukkal betelik a helyiség. Az illóolajok alkotórészeik miatt jelentős gyógyhatással bírnak.

Fotó: iStock.com/leonori

Az illóolajok színe áttetsző, bár van ámbra vagy sárga színű olaj is, mint például a pacsuli- vagy a narancsolaj. Mivel a növény valódi esszenciáját tartalmazzák, ezért csak kis mennyiséget kell belőlük használni. Nem szabad összetéveszteni őket a parfümolajokkal – ez utóbbi anyagokat mesterségesen állítják elő, ezért terápiás hatásuk nincs.

Az illóolajokat nemcsak párologtathatjuk, masszázsolajba, fürdővízbe keverve is élvezhetjük a gyógyító, jótékony hatásukat.

Már az ókorban is

Már az ókorban is használtak illóolajokat, elsősorban testápolás céljára, illatosításra, néha a test festésére, de igazán nagy szerepet a szakrális tevékenységekben kapott. Papi beavatás nem volt elképzelhető illóolaj nélkül, az uralkodókat pedig felkenték. A Biblia szövegében is megtalálható a tömjén, a mirha és a balzsam.

Levendula

A levendula nemcsak különleges színével, de gyógyhatásával is kitűnik társai közül. Kereskedelmi termesztésben főleg az illóolajáért termesztik, aminek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása ismert. A közönséges levendulából nyert illóolaj édeskés illatú; kenőcsök, krémek, parfümök alkotórésze – a Wikipédia szerint. Nyugtató, csillapító hatása miatt ajánlják, valamint vágások és égési sérülések gyógyítására.

Kamilla

A kamilla illóolaját és virágzatát a gasztronómia teaként vagy kandírozva is felhasználja. A hagyományos, népi gyógyászatban a megfázás tüneteinek enyhítésére, enyhe emésztőszervi panaszok (például puffadás) csökkentésére, afták, illetve enyhe bőr- és nyálkahártya-irritációk kezelésére (például napégés) használták, illetve használják a mai napig. Emellett gyulladások, fejfájás és a stressz tüneteinek enyhítésére is alkalmazhatjuk.

Fotó:iStock.com/id-art

Ilag-ilang

Az ilang-ilang-olaj (vagy ylang-ylang) afrodiziákum, antiszeptikus és nyugtató hatású. Kezelhető vele az álmatlanság, a depresszió, a fejfájás, valamint a különféle menstruációs zavarok és a magas vérnyomás. Alkalmazása alacsony vérnyomás esetén azonban inkább nem ajánlott.

Szantál

A szantálfaolaj a fehér szantálfa illóolaja. Felhasználható a depresszió, a feszültség, az impotencia, a klimax, valamint bőrápolás, emésztési zavarok és megfázás ellen. Nyugtató hatású.

Pacsuli

A pacsuliolaj az Indiában honos pacsuli illóolaja. Alkalmazható depresszió, impotencia, szellemi fáradtság és narancsbőr esetén, valamint rovarriasztásra, szagtalanításra, bőrápolásra is. A hagyományos ázsiai gyógyászatban sokrétűen alkalmazzák, így magas vérnyomás, apátia, ödéma, megfázás, fejfájás, hányinger és gyomorfájdalmak ellen. Illata nyugtató, aggodalmak, depresszió esetén segíti a szellemi egyensúly elérését, emellett érzékenyebbé teszi az embert. A modern európai gyógyászatban állítólag alkalmazzák még az anorexia, hasmenés, emésztési zavarok és a kólika kezelésére is. Antibakteriális hatása is van.

Teafa

A teafaolaj az ausztrál teafa illóolaja. Szellemi fáradtság, lábgombásodás, megfázás, rovarcsípés esetén használják, valamint bőrápolásra. Jó sebtisztító, enyhe fájdalomcsillapító, jó vírusölő és antioxidáns.

ITT és MOST VÁRJUK A HOZZÁSZÓLÁST!

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük


3 × 2 =

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>